BPA



 

On Saturday, January 14, 2016, 41 students from Livingston High School went to Dayton High School to compete in the Regional Business Professionals of America Contest. 37 of these students will be going on to State BPA Contest in Dallas, TX on March 1-4. National BPA Contest will be held in Orlando, FL on May 10-14.
Congratulations Winners!


BPA Regional Winners 2017

Mariela Anguiano 
 5th place Fundamental Word Processing
1st place Accounting Mathematics Concepts
6th place Business Meeting Management Concepts

Ashley Anthony 
 3rd place Basic Office Systems & Procedures
4th place Administrative Support Team
2nd place Information Technology Concepts

Dagan Arrant
4th place Administrative Support Team
3rd place Business Meeting Management Concepts

Nicholas Arredondo 
2nd place Basic Office Systems & Procedures
1st place Global Marketing Team
1st place Financial Math and Analysis Concepts

Vanessa Baldobino 
6th place Prepared Speech 
4th place Administrative Support Team

Alexandra Barrera 
 2nd place Advanced Office Systems & Procedures
5th place Administrative Support Team

Savanna Benjey 
 2nd place Extemporaneous Speech
4th place Administrative Support Concepts

Merek Brister 
 1st place PC Servicing & Troubleshooting
1st place Broadcast News Production Team

Ansleigh Brister 
 1st place Human Resource Management
1st place Presentation Management Team 
3rd place Management, Marketing, and Human Resources Concepts
3rd place Administrative Support Concepts

Monserratte Chavarria 
 1st place Intermediate Word Processing
3rd place Information Technology Concepts
1st place Computer Programming Concepts
5th place Business Meeting Management Concepts

Isaias Cortes 
 2nd place Computer Network Technology

Branden Cox 
 4th place Extemporaneous Speech

Jessika Farthing 
 3rd place Computer Network Technology
1st place Parliamentary Procedure Team
6th place Parliamentary Procedure Concepts

Mason Foster 
 2nd place Integrated Office Applications

Sebastain Garcia 
 2nd place Fundamental Word Processing
2nd place Financial Math and Analysis Concepts

Destiny Gentry 
 1st place Medical Office Procedures
3rd place Administrative Support Team
1st place Business Meeting Management Concepts

Garrett Goodson 
 2nd place Personal Financial Management
3rd place Administrative Support Team
4th place Business Meeting Management Concepts

Bailey Hargraves 
1st place Entrepreneurship

Caroline Harrison 
 3rd place Prepared Speech 
1st place Broadcast News Production Team

Alexx Hernandez 
2nd place Business Law & Ethics
2nd place Video Production Team

Jesse Hester 
 1st place Advanced Interview Skills
1st place Global Marketing Team

Bailey Hoagland 
 2nd place Legal Office Procedures
5th place Administrative Support Team

Haley Houston 
 3rd place Interview Skills
1st place Presentation Management Team
4th place Management, Marketing, and Human Resources Concepts 
5th place Parliamentary Procedure Concepts
2nd place Administrative Support Concepts

Zavalla Huggins 
 1st place Fundamental Accounting
2nd place Small Business Management Team

Kierra Jackson 
 1st place Banking & Finance 
3rd place Administrative Support Team

Cole Jones 
 5th place Basic Office Systems & Procedures
2nd place Video Production Team

Teddy Kendrick 
 5th place Human Resource Management
2nd place Small Business Management Team

Abbie Lea 
 3rd place Medical Office Procedures
2nd place Business Meeting Management Concepts

Micah Legg 
 1st place Advanced Spreadsheet Applications
3rd place Administrative Support Team

Grason Long 
 3rd place Advanced Office Systems & Procedures
1st place Parliamentary Procedure Team
3rd place Parliamentary Procedure Concepts

Micah McDonald 
1st place Legal Office Procedures
1st place Parliamentary Procedure Team

Zoe McDowell 
1st place Economic Research Individual
1st place Presentation Management Team 
1st place Information Technology Concepts
1st place Management, Marketing, and Human Resources Concepts
1st place Parliamentary Procedure Concepts
1st place Administrative Support Concepts

Kaitlynn McWhorter 
4th place Business Law & Ethics
4th place Administrative Support Team

Courtney Miller 
 2nd place PC Servicing & Troubleshooting
2nd place Video Production Team

Suzie Mosqueda 
2nd place Entrepreneurship 
1st place Broadcast News Production Team

Jack Pedigo 
 5th place Extemporaneous Speech
1st place Broadcast News Production Team

Cheyenne Peters 
 2nd place Computer Security 
1st place Parliamentary Procedure Team
4th place Parliamentary Procedure Concepts

Melco Rodriguez 
1st place Database Applications
1st place Global Marketing Team

Joanna Smith 
 1st place Advanced Word Processing
4th place Financial Math and Analysis Concepts
4th place Information Technology Concepts
5th place Management, Marketing, and Human Resources Concepts

Stephanie Trevino 
 3rd place Banking & Finance 
2nd place Video Production Team

Esai Vazquez
1st place Global Marketing Team

 

Photos from Regionals
BPA Picture Slideshow