Skip to main content
DistrictCampusDirectory
CAMPUS

I've Been Accepted


College Acceptances - Class of 2019
 

JACKSON ALEXANDER  – Texas A & M University: Architecture
                                            â€‹Texas Tech University: Architecture

MARIELA ANGUIANO – Angelina College: Psychology
                                                         Johnson & Wales – Denver: Psychology

GENESIS ARENAS – Tyler Junior College: Criminal Justice

ALDO AURIOLES – Angelina College: Fashion Design

VANESSA BALDOBINO – Texas Tech University: Biochemistry

JOSHUA BARNES – Stephen F. Austin State University: Music Education

ERIN BELL – College of the Mainland: General Studies

SAMANTHA BELLEW – Angelina College: Foreign Language & Theatre

DA’MARKUS BENION – Angelina College: Engineering

KARLI BLACK - Sam Houston State University: Elementary Education

JONATHAN BLACKMON – Blinn College: Agriculture
                                                                        Sam Houston State University: Agriculture

BRADY BLACKWELL – Texas State Technical College: Aviation Technician

MICAYLA BOGANY – Sam Houston State University: Entrepreneurship

DEONDRE BOOKMAN – Tyler Junior College: Veterinary Technician

BAILEY BOWERS – Navarro College: Business or Speech Pathology

JESSICA BROTTLUND – Texas A&M University:  Nursing

MIA BRUMLEY – Stephen F. Austin State University: Astronomy

TYLER BURKS – Blinn College:  Health Science: Radiology Technician

TAYLOR BURSON – Blinn College:  Nursing

NATHAN CAMPBELL – Odessa College: Business

LOGAN CARSON – Tulsa Welding School: Welding

KLARISSA CASAS – Blinn College: Nursing

MONSERRATTE CHAVARRIA - University of Texas: Chemical Engineering
                                                          Texas A & M University: Chemical Engineering

AUBREY CHERRY -- East Texas Baptist University: Nursing

LANE COCKRELL – Blinn College: Geology or Radiology

TERENCE COOPER – University of Houston-Victoria: Education
                           Texas State University: Education

BERENICE DAMIAN – Tyler Junior College: Veterinary Technician

RAIME DANIEL – Angelina College: Photography

LAYNA JO DAVID – Victoria College: Nursing
                                       Lone Star College:  Nursing
                                     Angelina College: Nursing 

HUGO DELEON – Blinn College: Welding

CARELI DELGADO – Blinn College: Dental Hygiene

JUAN DELGADO -- Angelina College: Digital Arts/Animation

DREW DRAKE – Blinn College:  Business

HUNTER DUNN – Blinn College:  Real Estate and Nursing

ALEXIS EDWARDS – Texas A & M University:  Business Administration

ETHAN EDWARDS – Blinn College: Agriculture Education (Animal Science minor)

KARMA ELWELL – Tyler Junior College: Undecided

MARIA ESCALANTE – Tyler Junior College: Interdisciplinary Studies

CHARLIE FOWLER – Angelina College: Kinesiology
                                                    Ouachita Baptist University: Kinesiology

KYLER FRANKLIN – Ottawa University:  Parks, Recreation, Leisure & Fitness

ISABELLA FROST – Blinn College: Veterinary Technician

INGRID FUNES – Tyler Junior College: Psychology

JOSE GARCIA – Angelina College:  Public Relations/Communications; Minor in Business

ALEX GARRIDO – Stephen F Austin State University:  Criminal Justice

DESTINY GENTRY – Blinn College:  Accounting
Angelina College:  Diagnostic Medical Sonography

REBECCA GERRARD – Angelina College: Mathematics

MACKENZIE GLASGOW – Angelina College:  Nursing

MICHAELLE GILLS – Prairie View A&M University:  Nursing

ALEXANDRA GRAY – Angelina College:  Education & Teaching 

ETERNITY GREGORY – Angelina College:  Biology

TYLIN GUILLOTTE – Louisianna State University Eunice:  Kinesiology

GABRIEL HAFFORD - Johnson & Wales University:  Baking & Pastry Arts
US ARMY RESERVE

JONATHAN HAMMOND - Angelina College:  Nursing

BAILEY HARGRAVES –  Angelina College: Nursing

GRACIE HAWKINS – Texas A&M University:  Animal Science

GRACIE HENSON – Angelina College:  Sonology

BRODY HICKS – Tulsa Welding School: Welding

SUMMER HODGE – Tyler Junior College:  Dental Hygiene 

SUMMER HOFFER – Blinn College:  Business Administration & Management

AEDEN HUDSON - Angelina College:  Music 
(Waiting on McNeese State University)

ZAVALLA HUGGINS  Texas A&M University: Mechanical Engineering
                                                University of Texas at Austin:  Mechanical Engineering

COLTEN JACKSON – Tyler Junior College:  Game Design / Computer Maintenance

ABIGAIL JENKINS – Sam Houston State University:  Elementary Education

GARRETT JONES – Texas A&M University:  Mechanical Engineering

TEDDY KENDRICK – Enlisted in US NAVY

COLBY KESLER – Arizona State University:  Software Engineering

AUSTIN KOEN - Blinn College:  Criminal Justice

PATRICK KOLTHOFF – (Waiting on Lamar Institute of Technology Fire Academy acceptance)

CORAL LEITZELL – University of Texas at Austin: Mathematics
Texas A&M University:  Applied Mathematical Sciences

BRANDEN LENSING – McNeese State University:  Music

KATHERINE LESTER – Baylor University:  Theatre Arts

GRASON LONG –  Tyler Junior College: Occupational Therapy

MARLEY MAHONEY – Blinn College: Kinesiology

BRISSA MARTINEZ – Tyler Junior College:  Elementary Education

SYDNEY MCAULIFFE – Tyler Junior College:  Business

CARLYE MCCARTY – Blinn College:  Kinesiology

CHARYSSE MCDANIEL – Angelina College:  Cosmetology

ALANA MCLELLAND – Blinn College:  Anthropology

DANAIYA MERCHANT – Navarro College:  Kinesiology & Sports Medicine
Lamar State College of Port Arthur:  Kensiology & Sports Medicine

KARLIE MIDDLETON – Blinn College: Kinesiology & Criminal Justice 
 Houston Community College:  Kinesilogy & Criminal Justice
Lone Star College:  Kinesilogy & Criminal Justice

MADISON MILNER – Sam Houston State University:  Agriculture Business

MARCUS MOFFETT – Lamar University:  Chemical Engineering

DIAJIANA MORGAN – Lamar University:  Kinesiology & Sports Medicine

SREY MYERS – Blinn College:  Psychology
Tyler Junior College:  Psychology
University of Mary Hardin-Baylor:  Psychology

CRISTHIAN NEGRETE VAZQUEZ – Modern Barber College:  Barber

CHELSI NICOL – Blinn College:  Bioengineering

HUNTER NIEDERHOFER – Odessa College: Engineering 
                                                   Tyler Junior College: Engineering

PHYBIE OGLETREE – Blinn College: Sonography

VIANEY PAREDES – Angelina College:  Nursing 

BRANDON PARKER – Angelina College: 

MERCEDES “SADIE” PARKER – Blinn College: Business

KIRSTON PARROTT – Collin College: Early Childhood Education
                                                                 â€‹Community College of Denver: Early Childhood Education

CHEYENNE PETERS – Texas A&M University: Agriculture Business

ALICE PREVOSTI – London South Bank University: Law

SEBASTIAN RAMIREZ – Universal Technical Institute: Diesel Mechanics

JACOB REEVES – Blinn College: Computer Science

BRIAN RIDDLE – Sam Houston State University: Geology

JACOB RILEY – Angelina College: Education

SHAQUILLE RIVERA – Blinn College: 

CARLOS ROMERO – Angelina College:  Computer Maintenance 

ALYSSA ROOD – Stephen F. Austin State University:  Communications

ABRAHAM ROSAS – Lincoln Tech:  Welding

DESTINEY RUSSO – Angelina College: Nursing

JORGE SANTOS – United States Navy: Culinary Specialist

CORRY SCOTT – Southwestern Assemblies of God University: Biblical Studies
Texas A&M University: Communication

JARED SEAGROVES – Sam Houston State University: Criminal Justice

RYAN SHIELDS – Southwestern Assemblies of God University: Intercultural Studies

MATTHEW SINGLETON – Texas A&M University: Mathematics

JA’KAYLA SMITH – Blinn College: Nursing

JOANNA SMITH – University of Texas at Austin: Business
                                       Stephen F. Austin State University: Business

ROSE STEWART – Angelina College: Criminal Justice or Health Science

MADISON SOUSA – Blinn College: Nursing 

LANDEN SPELLMAN – Tulsa Welding School: Welding

MIRA STERN – Angelina College:  Nursing

AVARY STRANGE – Lonestar College: Nursing

CALIJAH THOMAS – Blinn College: Criminal Justice
                                       Kilgore College: Criminal Justice

EMILY TOMBLIN – Via Vita Midwifery Program: Midwifery

JOSHUA TURNER – Lone Star College: Graphic Design 
                                Angelina College: Graphc Design

JEREMY WALKER – Angelina College: Programming

KAITLYN WALL – Texas A&M University: Biology

TAMMY WATSON – Angelina College:  Education

KRISTAL WELSH – Angelina College:  Radiologic Technologist

KAILEE WHISENHUNT – Stephen F. Austin State Universtiy:  Nursing

VAUGHN WHITLEY – Angelina College: Nursing

KODI WILSON – Lone Star College: Diesel Engineering

ZACHARY WILSON – East Texas Baptist University: 

ANNIE WOODS – Texas A&M University: Business
                                                   Stephen F. Austin State University: Business